Ostatky 18.2.2012

Budiž pozdravena sklenice piva,po které tělo i rozum pookřívá. Ať seš dívka, mladík, babka, staré mládenec, ženáč, či šlapka, ať seš hasič, pytlák, fotbalista, důchodce, černé či terorista, musíš vědět co se chystá. Kapela hrát přestala a nám smutná chvíla nastala. Basa musí odpočívat a nám se vůbec nechce zpívat. Cérečky teď roní slzy, že dohrála příliš brzy. Chasníci se cérek ptajó, kdy si na ňu zavrzajó.

Napijem se velebnosti, mě už z teho tvrdnó kosti. Máme pořád suchý patra, za chvílu nám ztvrdnó játra. Dobře hrála,víme všeci, to se při ní děly věci.

Neckyjáda na rybníku, spósta lodí, pohoda,až na to, že se tam málem utopil malé Kalvoda.

Pak se eště dělal výlov, pré só tam kaprů metráky, byly tam dvě žaby, bota a jedny starý tepláky.

Hrála basa hrála svižně, všeci při ní ožili, hasiči se při její hře celkem slušně množili. Nikolka, Martin a Barča jsou vrzání výsledky, poblutý hřiště a silnic zase oslav následky.

Hasiči se během hraní taky pěkně potili, místo aby trénovali, divokou zvěř krotili. Jeden člověk z naší obce dostal málem mrtvici, když na něho před barákem zasyčel had smrtící. Hasiči se nezalekli, nasadili životy, to ještě netušili, že budó za kokoty. Aj televizu chceli volat, že pré budó výhody, pak je málem žalovali ochranáři přírody. Z gigantické anakondy, co se chystá k útoku, užovka se vyklubala a vodlezla k potoku. Zásahovka loví hada někde v trávě za kostelem a bytovka u hospody lehla málem popelem. Nebýt našé zdravotnice, bylo by zle převelice. Překazila odhodlána plán mladého pyromana.

Chasa nejak málo plače, divéte na lajdáky, skropím je svěcenó vodó a ty nali panáky.

Všeci se pořád divíme, na co ty hasiče živíme. Na závodech dělajó vostudu, jeden tam furt padal na hubu. Že to nic dobrého nevěstí? A tak naštípl si zápěstí. A při čem eště basa hrála? Kemu kerá vrznót dala? SDH Velešovice založilo seznamku, jeden mladík navštívil ju a narazil tam na Hanku.

Taky tady máme jedny, co než se z chlastu probrali, za volant si s basó sedli a řidičák jim sebrali.

Hodně smutná byla basa, když hody chystala chasa.Dva skalní, co v kroju každé rok, tentokrát nešli, byl to šok. Pré se dočetli v kalendáři, že už só na to prostě staří. K temu ten starší obrstárek, furt vymlóval se na kočárek. Musel zanechat ústrků. Od Vlasty měl nůž na krku.

Šéf obecní rychlé roty, dostal od obce nové noty, neuklízí jen na zastávce, je z něj kulturáku správce. Místo Vény topiče, hlídá vagón a hasiče. My hasiči to v klidu berem my se zněho neposerem.

A že bylo s basó veselo, nikomu se z hospody nechtělo. Jeden tam seděl trochu dýl, dom pořád nešel a furt pil, až utratil spóstu měny, tak dostal strach ze své ženy. Na Lesnó se vracel směle, že proplíží se do postele. Našlapoval, srdce v krku, na schodech si zlomil ruku. Ani nezdělal si šálu a už ho vezli do špitálu. Jeho žena jindy milá, téden se s něm nebavila.

Dnes basa přestala hrát, musíme ji sbohem dát. Modleme se všeci včil. Pan páter, já bych pil. Tak si ještě jednu dáme a potom ju pochováme. Po spóstě vypitéch sklinek dopřejem jí odpočinek.

No tak chaso, neché řvaní, dé se do pochovávání. Chytněte se svižně truhle a strčte ju tady tuhle, pěkně důle pod jeviště, tam ju nandem zase příště.

Neplačte už moji milí, pudem k šenku nabrat síly. Neplačte už přinde čas, kdy se basa vzbudí zas.

Libor Kalvoda

Mikulášský maraton

Dne 11.12.2010 jsme pořádali pro mladé ( i malé) hasiče ( i nehasiče) Mikulášský maratón, který byl díky počasí dosti náročný.

Maratón spočíval v tom, že skupinky – většinou 3-4 dobrodružníci – se vydali od začátku vesnice přes velký zasněžený kopec, kde se zúčastnili střelby ze „vzduchovky“ přes skoky v pytli, namotávání stužek a střelbu šípů z luku až po hod tenisovými míčky na „koš“ dále maraton pokračoval přeskoky divokých koňů přes překážky až po střelbu z brokovnice ( která se mladým účastníkům velice líbila nejen díky instruktorovi na stanovišti J ). Dobrodružný pochod zakončoval běh mezi stromy s míčkem na lžíci a hod kroužky na kolíky.

Když i poslední skupinka doběhla do cíle, děti se mohli občerstvit párkem v rohlíku a teplým čajem. Děti mohli za každou soutěž získat určitý počet bodů, nejlepší účastníci byli poté vyhlášeni a odměněni.

Na úplný závěr vyběhli všichni ven a sváděl se boj o nejhezčího sněhuláka – děti se rozdělili do 2-3 skupin a stavěli se sněhulákové , u kterých se skupinky vyfotili ( viz fotogalerie).

Na rozzářených tvářích člověk poznal že všichni účastníci maratonu byli spokojeni a že se jistě těší na další zdolávání závějí.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem dobrovolným hasičům, kteří se podíleli na přípravách MM.

Lucie Hemalová

Letní tábor  - SDH Velešovice

Náš letní tábor pořádáme na 10 dní, v měsíci srpnu, v nádherné lokalitě Chráněné krajinné oblasti Říčky.

Osazenstvo tábora se zpravidla skládá z 15 dospělých vedoucích a zhruba 30 dětí. Letos jsme pořádali již 10. rořník těchto letních radovánek. Průběh tábora se v kostce skládá z 1 celotáborové hry a mnoha doplňujících her, z 1 celodenního výletu na kolech (např : propast Macocha + prohlídka Punkevních jeskyní, lezecké centrum Baldovec, znovu zpřístupněná jeskyně Výpustek a další) , výletů do okolní zalesněné přírody a v neposlední řadě velmi oblíbené vyjížďky na kolech za koupáním.

Snažíme se každým rokem posunout úroveň a vybavení tábora o kousek dopředu. Od prvního roku mohu říci, že se změnilo mnohé (např : nákup vojenského stanu, vyrobení skládacích altánů pro jídelnu, výroby wc, zakoupení bazénu, výroba a nákup vybavení kuchyně, vylepšení sprchy atd....). Spoustu vybavení jsme vyrobili vlastními silami, aby byly náklady na tábor co nejniížší.

A na konec bych chtěl ještě říct, že tábor pořádáme ze svého volna a bez nároku na mzdu. Jedinou odměnou nám jsou dětské úsměvy a opakovaná účast dětí. A když už ho pořádáme 10 let, myslím, že můžeme říct, že ho pořádáme dobře.

Roman Pořízek